زندگی نامه

محمد حسین شیخ محمدی

محمدحسین شیخ‌محمدی

تولد:

۱۳۶۸، قزوین

تخصص:

دکتری تخصصی کشاورزی-فیزیولوژی و اصلاح گیاهی

محمدحسین شیخ‌محمدی (زاده ۱۳۶۸ در قزوین) محقق و پژوهشگر ایرانی، فعال سیاسی و مدنی، عضو شورای مرکزی و معاون سیاسی حزب ندای ایرانیان است.

محمد حسین شیخ محمدی دارای دکتری تخصصی کشاورزی-فیزیولوژی و اصلاح گیاهی است و دوره دکترا و پسادکترای خود را در دانشگاه صنعتی اصفهان سپری کرده است. فعالیت‌های تحقیقاتی شیخ‌محمدی به حوزه تنش‌های محیطی و افزایش مقاومت به تنش‌های محیطی در گونه‌های گیاهی بومی ایرانی مربوط می‌شود. وی با همکاری اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه تهران و دانشگاه آریزونای آمریکا تحقیقات گسترده‌ای روی افزایش مقاومت به تنش‌های خشکی، شوری، گرما و سرما در گونه‌های گیاه‌های بومی ایرانی داشته است و مقالات متعدد بین‌المللی و کتاب در این خصوص منتشر کرده است. او از فعالین دانشجویی ایران است که سابقه دبیر کلی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان و سردبیری و مدیرمسئولی نشریه دانشجویی سلام و سردبیری روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه را در کارنامه خود دارد.

زندگی

محمدحسین شیخ‌محمدی در سال ۱۳۶۸ در شهر قزوین به دنیا آمد. پدرش فرهنگی و از اعضای ستاد اقامه نماز استان قزوین بود. شیخ‌محمدی پنج سال ابتدایی را در دبستان شهید مصطفی خمینی، دوران راهنمایی را در مدرسه دهخدا و دوران دبیرستان را در مدرسه پاسداران تحصیل می‌کند. بعد از اتمام دوره پیش‌دانشگاهی در مدرسه پاسداران، با قبولی در کنکور کارشناسی سال ۱۳۸۶ وارد رشته مهندسی کشاورزی-دانشگاه تهران می‌شود. او بعد از اتمام دوره کارشناسی در سال ۱۳۹۰ وارد دوره کارشناسی ارشد و سپس در سال ۱۳۹۲ وارد مقطع دکترای تخصصی دانشگاه صنعتی اصفهان می‌شود. عموم مطالعات شیخ‌محمدی در دوره کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی بر روی تنش‌های محیطی و افزایش مقاومت به تنش‌های محیطی (خشکی، شوری، گرما و سرما) در گونه‌های بومی ایرانی می‌باشد. موضوع رساله دکترای او ” مطالعه­ ی خصوصیات ظاهری، فیزیولوژیک، سیستم گرده‌افشانی و تحمل به تنش شوری و خشکی در توده‌های بومی علف گندمی ایرانی ” بوده است. سال ۹۷ با اتمام دوره دکتری تخصصی، دوره پسادکتری را ذیل معاونت علمی ریاست جمهوری و دانشگاه صنعتی اصفهان و با همکاری دانشگاه آریزونای آمریکا را آغاز می‌کند. ” درک مکانیسم‌های فیزیولوژیک تحمل به تنش خشکی، شوری و گرما در چمن‌های بومی ایران با مطالعه تغییرات در متابولیسم کربوهیدرات، ظرفیت فتوسنتز، محتوای یونی، ظرفیت مهار رادیکال آزاد و اثر سمیت سلولی” عنوان پروژه‌ی تحقیقاتی شیخ‌محمدی در دوره پسادکتری بود. وی دارای ۲۰ مقاله بین المللی و علمی پژوهشی و سخنرانی در همایش‌های داخلی هست؛ ترجمه کتاب تنش آبی در گیاهان بخش دیگری از فعالیت‌های علمی شیخ‌محمدی می‌باشد. شیخ‌محمدی دوره سربازی خود را تحت عنوان سرباز نخبه با همکاری بنیاد ملی نخبگان، دانشگاه دفاع ملی و سازمان اتکا سپری کرد.

دبیر کلی انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان، ریاست هیئت بازگشایی انجمن اسلامی صنعتی اصفهان، مدیرمسئول و سردبیر نشریه دانشجویی سلام، دبیری انجمن علمی در پردیس کشاورزی دانشگاه تهران از جمله فعالیت‌های دانشجویی محمدحسین شیخ‌محمدی می‌باشد. هم‌زمان با تأسیس حزب ندای ایرانیان، فعالیت حزبی شیخ‌محمدی در این حزب آغاز شد. دبیر شورای عالی مشاورین، رئیس مرکز پژوهش‌ها، رئیس دفتر فرهنگی اجتماعی، عضو شورای مرکزی و معاونت سیاسی حزب ندای ایرانیان از جمله مسئولیت‌های شیخ‌محمدی طی سال‌های اخیر در حزب ندای ایرانیان می‌باشد. شیخ‌محمدی در حال حاضر معاون سیاسی و رئیس شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان می‌باشد.